Ако желаете да продадете бизнеса си или да извършите промени в собствеността на фирмата си по друг начин или по други съображения – например във връзка с постъпване на държавна служба, наследяване или приемане на нови съдружници, то тогава ще следва да проведете процедура по прехвърляне на фирмата заедно с извършване на съответното отразяване в Търговския регистър. Необходимите за целта документи може да подготвите и подадете както лично, така и посредством ангажирането на адвокат. Ако се нуждаете от съдействие, аз съм на Ваше разположение – по-долу ще намерите подробна информация относно предлаганата правна услуга.
По-долу ще намерите отговор на някои от най-често задаваните въпроси относно услугата за прехвърляне на фирма:
При нужда от допълнителна информация, прегледайте съдържанието на страницата по-долу – ще намерите както обща информация, така и препратки към съдържание с конкретна информация по множество аспекти от различните процедури по прехвърляне и извършване на промени в собствеността на фирмите.
Прехвърлянето на фирма е общо понятие, което обхваща различни хипотези както от гледна точка на различните видове прехвърлителни сделки, така и от гледна точка на различните правни фигури, в които се изразява прехвърлянето.
Прехвърлянето на фирма най-често се асоциира с прехвърлянето на дружествени дялове (или акции) или с прехвърлянето на търговско предприятие (или на обособена част от такова предприятие, но не и с прехвърлянето на отделни активи). Прехвърлителните сделки са най-често продажби, но няма пречка да се използват и други договори, като например дарение или замяна. Правоприемство има и при наследяване, както и при различните видове преобразуване (които са представени отделно в услугата Преобразуване на фирми).
Търговското предприятие е съвкупност от права, задължения и фактически отношения и като такава може да бъде прехвърлено чрез сделка, извършена писмено с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно; прехвърлянето се вписва в Търговския регистър едновременно по партидите на отчуждителя и правоприемника.
Дружественият дял от своя страна изразява участието на съдружника в дружество с ограничена отговорност като съвкупност от имуществени и неимуществени членствени права и задължения; прехвърлянето на дружествени дялове в ООД е уредено в закона, като договорът също следва да бъде сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, както и да бъде вписан в ТР.
За вписване на прехвърлянето в Търговския регистър е необходимо да се подаде заявление по образец (от Група А – при прехвърляне на дялове, приемане на съдружници и др., от Група В – при прехвърляне или поемане на търговско предприятие), към което следва да се приложат подготвените за целите на съответната процедура документи. Заявлението може да се подаде както на хартиен носител, така и по електронен път (по интернет), като се подпише с електронен подпис – включително от упълномощен за целта адвокат.
Съществуват множество специфики в различните процедури по прехвърляне и извършване на промени в собствеността на фирмите и затова същите са детайлно развити и представени на уебсайта под формата на самостоятелни статии – част от рубриката Инфо център. Във всяка от статиите е предоставена подробна информация относно етапите по реализиране на съответната процедура, като също така са изброени и посочени всички необходими документи и приложими разноски.
В дясната част на страницата в Свързани процедури ще намерите списък на всички публикувани до момента статии, попадащи в категорията на тук представената услуга, а именно: процедурите по прехвърляне или поемане на дружествени дялове, акции и търговско предприятие, както и процедурата по извършване на промени във връзка с прекратяване на членството на съдружник в ООД.
Като адвокат, практикуващ в областта на корпоративното и дружественото право, имам богат опит в правното обслужване на сделки по прехвърляне на фирми. В практиката си съм имал многократно повод да съдействам както при прехвърляне на дружествени дялове и търговски предприятия, така и при реализиране на други процедури, имащи сходен ефект, като например едностранно напускане на съдружник, приемане на нови съдружници чрез увеличаване на капитала (вижте също и Вписвания в Търговския регистър) и др.
Макар и подробни, статиите не винаги успяват да покрият всеки един от елементите на процедурите по прехвърляне. По тази причина на уебсайта е осигурена възможност за онлайн обсъждане на публикуваните статии и за задаване на въпроси към тях с цел да се предостави допълнителна информация за изясняването на важни и интересни за потребителите моменти във връзка със съответните теми.
В дясната част на страницата в Свързани въпроси ще намерите списък на последно зададените в категория „Прехвърляне на фирми” въпроси. Ако желаете да прегледате всички въпроси, посетете страница Въпроси и отговори и използвайте уеб формата за филтриране на резултатите по съответната категория.
Не намирате търсената информация?
В случай че не намирате търсената информация и имате допълнителни въпроси относно услугата, моля, не се колебайте да се свържете с мен по някой от посочените на уебсайта начини, включително чрез Вайбър или Скайп. Аз съм на Ваше разположение и ще се радвам да отговоря на въпросите, които имате, за да може да вземете информирано решение относно услугата за прехвърляне на фирми и извършване на промени в собствеността им.
За връзка с мен използвайте данните за контакт, посочени по-долу вляво или на страница Контакти, където ще намерите също и уеб форма за изпращане на съобщения.